период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Во фокусот
Датум: 16.02.2017, 18:07

РЕволт поради РЕЗОЛУЦИЈАТА НА СТРАЗБУР

Направен е груб фалсификат за Македонците во Албанија

Македонците во Албанија не се Бугари. Во Албанија нема Бугари ниту во Мала Преспа, ниту во Голо Брдо ниту во Гора, реагираа од Светскиот македонски конгрес на резолуцијата за Албанија, усвоена во Европскиот парламент, во која бугарските европратеници успеаја да вметнат параграф со кој се бара Тирана да се грижи за бугарското малцинство во земјата. Претседателот на СМK, Тодор Петров, вели дека Софија продолжува со антимакедонската политика.

- За жал, во институциите на ЕУ одамна на голема врата навлегуваат политиките и интересите на Бугарија и Грција како продолжение на интересите од балканските војни Македонија и Македонците да ги нема. Токму поради тоа упатуваме најостра критика на резолуциите на ЕП, во кои Македонците во соседните земји на републиката, во случајов во извештајот за напредувањето на Албанија за членство во ЕУ, Македонците во Албанија се третираат како Бугари - изјави Петров.

СМK бара македонската влада отворено да протестира до ЕУ и во сите документи Македонците да бидат наведени со сопственото име и идентитет.

И здружението на Македонците од Албанија „Илинден“ побара и од албанската, но и од македонската Влада да реагира со демарш до официјален Брисел и официјална Софија поради лажно вметнување на бугарската историја во официјалните документи на ЕУ.

Во извештајот се направени груб фалсификат и огромна невистина која задира во чувствата на Македонците. Од друштвото нагласуваат дека во резолуцијата се извршени груба повреда на меѓународното право, Универзалната декларација за човековите права и слободи и Повелбата на Обединетите нации, како и геноцид врз македонскиот народ во Албанија.

Од друга страна, пак, Европската слободна алијанса (ЕФА), што како асоцијација функционира во Европскиот парламент и ги претставува малцинските групи во Европа, меѓу кои и двете партии на Македонците, од Грција - Виножито и од Бугарија - ОМО „Илинден“ - ПИРИН, на гласањето на резолуцијата успеа да интервенира со забелешка дека во областите Преспа, Голо Брдо и Гора не живее бугарско, туку македонско малцинство.

Забелешката е впрочем реакција на амандманот на двајцата бугарски пратеници Андреј Kовачев и Ангел Џамбаски, во кој се бара од албанските власти да ги штитат правата на бугарското малцинство во Преспа, Голо Брдо и Гора, што како член 24 се најде во предлог-резолуцијата за Албанија. Бугарските пратеници не очекувале таква реакција од некој од членовите на ЕФА, од каде што повторуваат дека постојано ќе реагираат кога има ситуации што потврдуваат дека Бугарија има скриена агенда на искривување на вистината за постоење македонско малцинство во Албанија.

#Останати вести
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Сорос ја лажат јавноста дека Туфекџиќ, Богоевски и Пендаровски се независни
Ахмети ќе му испорача на Заев закон за официјализирање на албанскиот јазик
Во Европа не постои унитарна држава со два официјални јазика на целата територија

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Stranec, 17.02.2017 00:16:41
EU ne e nisto drugo nego prodolzenie na Tretiot Rajh. Kako? Zosto? Zaklucok moze da se izvadi od ona sto se sluci vo poranesna Jugoslavija I od poranesniot SSSR. Vo Jug na primer Slovenija I Hrvatska dobija ogromna poddrska za nivniot napor za nezavisnost. Bosna (poranesen protektorat na Avstro-Ungarija) isto taka dobi pomos od EU kako I od USA a se razbira I od muslimanskiot svet. Od druga strana Srbija bese izlozena na ogromen pritisok, ekonomski sankcii, bombardiranja, izlozena na ponizuvacki montirani sudski procesi/cirkusi. I na kraj kako kapak dojde I tragikomedijata so kosove - koe e crna damka na EU vo koe orgijaat kriminalot I korupcijata. Nie, kako I obicno, bevme - publika. Poddrzani od nikogo, sakani od nikogo, nesposobni da ja pretstavime sopstvenata prikazna na nikogo. Kako da sme del od bliskiot istok ili afrika...
Petre od Bukovo, 17.02.2017 07:05:46
Vie samo se nadevajte deka Dogovorot od Prdesnica /pardon Przino , ke vi gi resi problemite. Deka tn. EU e NEOFASISTICKA ORGANIZACIJA SE POKAZA NA DELO, BEZ STRAM, BEZ PRINCIPI I BEZ POCITUVANJE NA MEGJUNARODNOTO PRAVO . SAMO PRODOLZETE SO VASITE EVROATLANSKI OPREDELBI I NA MAKEDONIJA I SE PISE CRNO. IZBORITE BEA NEREGULARNI A I VMRO I PRETSEDATELOT GI PRIFATIJA KAKO REGULARNI I SEGA KAKO IZGLEDA PORAZENITE KE DOBIJAT MANDAT ZA VLADA. IZBORITE BEA NEREGULARNI OD MOMENTOT KOGA POCNA PREDIZBORNATA KAMPANJA, DO NACINOT NA FINANSIRANJE NA ISTATA I ZAZEMANJE STRANI I VRSENJE PRITISOK OD STRANA NA DIVOZAPADNITE SILEDZII I POLITICKATA MAFIJA OD EU . PREDSEDATELOT IVANOV DA NE DOZVOLI VLADA DA SOSTAVUVAT NEPRIJATELITE NA MAKEDONIJA , SAMO NOVI IZBORI KE DONESAT PROMENI NA DOBRO. DOGOVOROT OD PRDESNICA/ pardon Przino, e NEVAZECKI ,BIDEJKI BESE POTPISAN SO PRITISOK ,UCENI I ZAKANI VRZ PREMIEROT i VMRO , prema toa TREBA DA SE PROGLASI ZA NEVAZECKI.
Petre 2, 17.02.2017 07:16:06
Dosega trebase da se donese ZAKON ZA NEVAZENJE NA BUGARSKI PASOSI NA LICA RODENI VO MAKEDONIJA odnosno SITE TIE STO ZEMAA BUGARSKI PASOSI TREBASE DA SE POVIKAT I DA SE IZJASNAT ZA EDNO DRZAVJANSTVO, DOKOLKU GO ZADRZAT BUGARSKOTO TOGAS TOGAS GO GUBAT M A K E D O N S K O T O I VO MAKEDONIJA KE SE SMETAT KAKO ZITELI SO PRIVREMEN PRESTOJ. VAKVI ZAKONI IMAT KINA I VIETNAM. Pravnicite vo Vladata i strucnite sluzbi NE SI JA ZAVRSIJA RABOTATA KAKO TREBA .
do bugarozabludeniot, 17.02.2017 08:37:29
Car Samoil i negovoto semejstvo,bile Ermenci,a ne nekakvi si Bugari.
Најнови вести