период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Спорт
Датум: 11.01.2017, 16:04

Седум години казнет со неиграње тенис поради наместен меч

Австралискиот тенисер Ник Линдал заработи казна од АТП во времетраење од седум години, а ќе мора да плати и 35.000 долари бидејќи играл наместени натпревари во белиот спорт.

Тенисерот Линдар (28 г.) бил вмешан во местенки на натпревари на неколку турнири во Австралија и Тувумби. Линдал својата кариера ја заврши во 2013 година поради повреда, но иако му беше во план повторно да им се врати на терените, тоа нема да може да го направи во следните седум години. Во својата кариера најдобар ранкинг му бил пласманот на 187. место на АТП-листата.

Властите во Австралија открија дека и понатаму ќе продолжат со истражување наместени тениски натпревари, а досега имаат испитано над 350 тенисери.

#Останати вести
Kавга меѓу играчите и раководството на Барса причина за непојавувањето во Цирих
УЕФА го казни Партизан со неиграње во Европа поради финансиски долгови
Мундијал со 48 репрезентации е политичка, а не спортска одлука
Реал го пушта, Родригез не сака да биде најскап играч во светот
Шарапова се враќа на терените во април во Штутгарт
Битолчани донесоа уште еден Бразилец
АТП ќе организира завршен турнир за млади за да се подготви за смена на генерацијата
Лазаров: Без математики, можеме да се справиме и со најсилните селекции
Харден со петти трипл-дабл на последните седум меча
Салата во Битола се реновира, Пелистер во Челинџ-купот два пати гостин на Спортинг
Kлоф од МЗТ меѓу најдобрите во 17. коло од АБА-лигата

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести