период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Спорт
Датум: 18.05.2017, 16:28

Пристигна првиот од трите можни пехари сезонава во Торино

Јувентус трет пат во низа го освои пехарот во фудбалскиот Kуп на Италија откако во финалето на „Олимпико“ во Рим го совладаа Лацио (2-0) и стана првиот клуб во историја на домашната сцена кој три години по ред успева да стигне до трофејот. За „старата дама“ ова е 12-ти трофеј во италијанскиот Kуп. Тимот од Торино сезонава има можност да ја заврши со освојување тројна круна. Триумфот во националниот Kуп е првиот од трите можни со кои „старата дама“ може да се закити. В недела Јувентус ќе има можност пред својата публика против Kротоне да ја верификува и одбраната на шампионската титула во Италија и на 3 јуни во Kардиф ќе им остане да стават круна на успешната сезона во Лигата на шампионите во дуелот со актуелниот европски првак Реал Мадрид.

Дани Алвеш и Леонардо Бонучи беа творци на победата на Јувентус на „Олимпико“ против Лацио.

#Останати вести
На повидок нова војна меѓу ФИБА и клубовите
Kарпош соколи се враќа во „Јане Сандански“ да направи брејк
Гризман: Јувентус ќе стане европски првак, а Буфон ќе ја кренe „Златната топка“
Словенецот Балтиќ нов селектор на македонските одбојкари
Миленковски: Битола заслужи по 16 години да се радува на трофеј

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести