период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Спорт
Датум: 11.01.2017, 15:02

Kлоф од МЗТ меѓу најдобрите во 17. коло од АБА-лигата

Kошаркарот на ФМП, Филип Човиќ, е избран за најкорисен играч во 17. коло од регионалната АБА-лига. Поранешниот плејмејкер на Црвена звезда оствари индекс на корисност 42 во триумфот на неговиот тим против Игокеа во Лакташи. Човиќ овој дуел го заврши со 36 поени, три скока и пет асистенции.

Во идеалната петка на колото место си обезбеди и Шарлон Kлоф, членот на македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром. Холанѓанецот на гостувањето кај Цибона собра 29-индексни поени, исто како и Џамар Рајан од Цедевита. Другите двајца најдобри се Жељко Шакиќ од Цибона со 39-индексни поени и Октавиус Елис од Морнар со 31 поен.

#Останати вести
УЕФА го казни Партизан со неиграње во Европа поради финансиски долгови
Kавга меѓу играчите и раководството на Барса причина за непојавувањето во Цирих
Мундијал со 48 репрезентации е политичка, а не спортска одлука
Реал го пушта, Родригез не сака да биде најскап играч во светот
Седум години казнет со неиграње тенис поради наместен меч
Шарапова се враќа на терените во април во Штутгарт
Битолчани донесоа уште еден Бразилец
АТП ќе организира завршен турнир за млади за да се подготви за смена на генерацијата
Лазаров: Без математики, можеме да се справиме и со најсилните селекции
Харден со петти трипл-дабл на последните седум меча
Салата во Битола се реновира, Пелистер во Челинџ-купот два пати гостин на Спортинг

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести