период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаЕврорамаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Хроника
Датум: 18.05.2017, 17:10

За пустошот што го правел на Широк сокак

Сериски крадец осуден на две и пол години затвор

Битолчанецот Р.М. (35) повторно ќе мора да оди во затвор, оти во Основниот суд во Битола за серија кражби е осуден на затворска казна од две и пол години. Покрај затворската казна Судот одлучил тој да им ја надомести штетата на сопствениците на објектите од кои крадел, како и да ги надомести трошоците на судската постапката.

Нему, како што стои во судската пресуда, му се суди за 11 тешки кражби, кои ги извршил минатото лето провалувајќи во повеќе дуќани и други деловни објекти лоцирани на Широк сокак. Од таму крадел с` што ќе му дошло при рака - од пари, па до пијалаци и прехранбени производи.

Според обвинението, кражбите ги вршел ноќе или во раните утрински часови кога немало движење низ чаршијата. Во објектите провалувал на идентичен начин. Со алат ги кршел катанците и бравите и влегувал во дуќаните.

Токму поради ваквиот начин на провалување полицијата утврдила дека во дуќаните влегува едно исто лице. По неколкунеделната истрага, тој бил уапсен, а подоцна и изведен пред битолскиот суд.

Во судница тој признал дека крадел и рекол дека се кае, но дека тоа го правел за да преживее.

Според судот, Р.М. е познат сторител на кривични дела, за што досега му биле изрекувани различни казни, од воспитни до повеќегодишни затворски казни. (П.А.Л.)

#Останати вести
Од обложувачница украдени 4.000 денари
Од стан во Штип украл куфер со оружје
Тинејџери претепале малолетник во автобус
Се обидел да ја спаси колешката, па го проболе со нож во стомакот
Тинејџер без возачка со автомобил покосил жена на тротоар

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести