период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Спорт
Датум: 10.01.2017, 16:07

Црвена звезда го задржа максималниот ефект во АБА-лигата

Актуелниот шампион и лидер во регионалната кошаркарска АБА-лига, Црвена звезда, ја продолжи серијата на 17. победи сезонава откако дури по продолжението го совладаа тимот на Мега лекс со 81-69. Ова беше најнеизвесниот дуел што актуелниот шампион го одигра ова сезона во регионалното натпреварување. По нерешените 67-7, во дополнителните пет минути, „црвено-белите“ беа убедливи со 14-2 за да го наредат и 17. триумф во исто толку одиграни натпревари.

Резултати од другите одиграни средби од 17. коло: Задар – Цедевита 80-94, Партизан – Kарпош Соколи 76-72, Цибона – МЗТ Скопје Аеродром 87-79, Kрка – Будуќност 67-75 и

Морнар – Олимпија 93-70.

Табела: Црвена звезда 17-0 (победи-порази), Партизан 14-3, Цедевита 12-5, Будуќност 12-5, Цибона 11-6, Игокеа 9-7, Олимпија 7-10, Морнар 6-11, Задар 6-11, Мега Лекс 5-12, Kарпош Соколи 5-12, Kрка 5-12, ФМП 5-11, МЗТ Скопје Аеродром 4-13.

#Останати вести
Дејвис го предводеше Њу Орлеанс за триумф над Њујорк
Гонзалес ги почна подготовките на Вардар со десетмина ракометари
ФИФА изгласа завршница на СП со 48 репрезентации од 2026 година
Јотовски игра со Хочевар во Мајами
Пелистер го договори и Ѓорѓи Мојсов
Вардар во стројот со новакот Демири, Шкендија со тренерот Брдариќ
Роналдо: Зад мене е најсреќната година во кариерата
Ангеловски и Пандев „петките“ ги доделија за Роналдо
Шпанија фаворит, Македонија ќе бие битка за втората фаза

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести