период од-до
  -  
МакедонијаЕкономијаСветХроникаМетрополаКултураСпортОмнибусАктуелноОтворенаСценаВо фокусот
Спорт
Датум: 15.01.2017, 15:09

Kарпош и МЗТ со победи се загреваа за меѓусебната пресметка во АБА-лигата

Македонските претставници во регионалната кошаркарска АБА-лига, МЗТ Скопје и Kарпош Соколи, во 18. коло како домаќини забележаа победи пред меѓусебно да си ги одмерат силите в петок, во салата „Борис Трајковски“.

Kарпош Соколи ја совлада Цибона (76-70), а МЗТ Скопје беше поуспешен од Задар (92-65).

Шампионот МЗТ Скопје дојде до првата победа во 2017 година на домашен терен, со која ја прекина низата од пет порази и ја продолжува битката за опстанок во регионалното натпреварување, каде што и дебитантот Kарпош Соколи го очекува истата мака да стаса до опстанокот. Kарпош Соколи ја забележа шестата победа сезонава и е на 8. позиција, а МЗТ со пет победи е на 12. место, а исто толку имаат и последнопласираните Мегалекс и Kрка, кои вчера ги играа своите мечеви од ова коло.

#Останати вести
Вардар загуби од Будуќност на стартот од регионалната женска лига
Ѓоковиќ: Во Мелбурн ќе играм за титулата
Стоилов: Не е важно како, туку да ја победиме и Словенија

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
Најнови вести